Артеріальний тиск – це сила вашої крові, коли вона тече артеріями вашого тіла. Артерії – це кровоносні судини, які несуть збагачену киснем кров від серця до решти тіла. Коли серце б’ється, воно штовхає кров по артеріях. Коли кров тече, вона тисне на стінки артерій. Це називається артеріальним тиском.
Високий кров'яний тиск (також званий гіпертонією) виникає, коли кров рухається артеріями під тиском, який є вищим за нормальний. Існує багато причин, що можуть призвести до високого кров'яного тиску. Якщо артеріальний тиск стає занадто високим або залишається високим впродовж тривалого часу, це може спричинити проблеми зі здоров’ям. Неконтрольований високий кров'яний тиск підвищує ризик інсульту, хвороб серця, серцевого нападу та ниркової недостатності.
Первинна гіпертензія. Це також називається есенціальною гіпертензією або гіпертонічною хворобою, коли визначена причина високого кров'яного тиску невідома. Це найпоширеніший вид гіпертонії серед дорослих. Гіпертонічна хвороба артеріального тиску зазвичай розвивається багато років. Ймовірно, на її розвиток впливає спосіб життя, навколишнє середовищу та те, як організм змінюється з віком.
Вторинна гіпертензія. Це коли проблема зі здоров’ям або ліки спричинюють високий кров’яний тиск. Речі, які можуть спричинити вторинну, іншими словами симптоматичну гіпертензію, включають:
Більшість людей із високим кров’яним тиском не мають симптомів. Ось чому його іноді називають «тихим вбивцею». Дуже важливо регулярно перевіряти рівень артеріального тиску.
У деяких випадках люди відчувають головний біль, кровотечу з носа або задишку з високим артеріальним тиском. Однак ці симптоми можуть імітувати багато інших речей (серйозних чи несерйозних). Зазвичай ці симптоми виникають, коли артеріальний тиск досягає небезпечно високого рівня протягом певного періоду часу.
Їжа, ліки, спосіб життя, вік і генетика можуть спричинити високий кров'яний тиск. Ваш лікар може допомогти вам з'ясувати, що може бути причиною у Вашому випадку. Поширені фактори, які можуть призвести до високого кров'яного тиску, включають:
Високий артеріальний тиск діагностується за допомогою тонометра. Це загальний тест для всіх візитів до лікаря та самостійного визначення. Лікар чи медсестра одягає манжету на руку. Стрічка кріпиться до маленького насоса та лічильника. Нагнітаючи насосом повітря у манжету, вона буде стискатися навколо руки. На певному рівні потрібно зупиняться і слідкувати за лічильником. Це надає 2 числа, які складають артеріальний тиск. Верхнє число — це систолічний показник (піковий артеріальний тиск, коли серце скорочується і викидає кров). Нижня цифра – це діастолічний показник (тиск, коли серце наповнюється кров’ю). Ви також можете почути, як лікар або медсестра кажуть, що артеріальний тиск становить «120 на 80».
За рівнем артеріального тиску визначають норму та ступені підвищення:
Чим вищий рівень артеріального тиску, тим частіше його потрібно перевіряти. Після 18 років слід перевіряти артеріальний тиск принаймні раз на два роки. І робити це частіше, якщо був зафіксований високий тиск раніше.
Якщо високий кров'яний тиск викликаний факторами способу життя, потрібно вжити заходів, щоб зменшити ризик:
Якщо ваш високий кров'яний тиск викликаний хворобою або ліками, слід звернутись до лікаря і розглянути можливість заміни препаратів на інші без такого побічного ефекту. Крім того, лікування будь-якого основного захворювання (наприклад, контроль діабету) може допомогти знизити високий кров’яний тиск.
Найкращий спосіб знизити артеріальний тиск починається зі змін, які можна внести у спосіб життя, щоб знизити артеріальний тиск і знизити ризик серцевих захворювань. Крім того, лікар може призначити ліки для зниження артеріального тиску. Це, так звані, антигіпертензивні препарати.
Метою лікування є зниження артеріального тиску до нормального рівня. Якщо змін у вашому способі життя недостатньо для зниження артеріального тиску до нормального рівня, у такому випадку лікар призначить ліки. Медикаменти для корекції артеріального тиску часто є дуже успішною. Якщо артеріальний тиск можна контролювати лише за допомогою ліків, у такому випадку, імовірно, доведеться приймати ліки до кінця життя. Зазвичай для контролю артеріального тиску потрібно більше ніж один препарат ліки. Не слід припиняти прийом ліків, не порадившись з лікарем. В іншому випадку це може збільшити ризик інсульту або інфаркту.
Контролювати свій високий кров’яний тиск – це зобов’язання на все життя. Завжди потрібно стежити за своєю вагою, обирати здорову їжу, займатися спортом чи фізичною активністю, вчитися справлятися зі стресом, уникати куріння та обмежити споживання алкоголю. Якщо потрібні ліки для контролю високого кров’яного тиску, вони, швидше за все, знадобляться впродовж усього життя.
Крім того, потрібно буде звикнути до регулярних перевірок артеріального тиску. У деяких аптеках і клініках є можливість для вимірювання артеріального тиску. Ви можете придбати власну автоматизовану манжету для артеріального тиску на руку для використання вдома та перевірки артеріального тиску кілька разів на день. Іншим варіантом є використання амбулаторного тонометра (періодичні вимірювання під час руху впродовж кількох/24 години).
Опубликовано: 13.03.2024
Обновлено: 13.03.2024
вул. С. Воробкевича, 33
телефон:
380 (372) 93 18 93
(050) 988 11 56
(050) 566 40 24
(097) 000 93 93
пр. Незалежності 121-А
телефон:
380 (372) 93 18 93
(050) 988 11 56
(050) 566 40 24
(097) 000 93 93
пр. Незалежності 121-Б
телефон:
380 (372) 93 18 93
(050) 988 11 56
(050) 566 40 24
(097) 000 93 93
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом