Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що таке високий кров'яний тиск?

Артеріальний тиск – це сила вашої крові, коли вона тече артеріями вашого тіла. Артерії – це кровоносні судини, які несуть збагачену киснем кров від серця до решти тіла. Коли серце б’ється, воно штовхає кров по артеріях. Коли кров тече, вона тисне на стінки артерій. Це називається артеріальним тиском.

Високий кров'яний тиск (також званий гіпертонією) виникає, коли кров рухається артеріями під тиском, який є вищим за нормальний. Існує багато причин, що можуть призвести до високого кров'яного тиску. Якщо артеріальний тиск стає занадто високим або залишається високим впродовж тривалого часу, це може спричинити проблеми зі здоров’ям. Неконтрольований високий кров'яний тиск підвищує ризик інсульту, хвороб серця, серцевого нападу та ниркової недостатності.

Існує 2 типи високого кров'яного тиску:

Первинна гіпертензія. Це також називається есенціальною гіпертензією або гіпертонічною хворобою, коли визначена причина високого кров'яного тиску невідома. Це найпоширеніший вид гіпертонії серед дорослих. Гіпертонічна хвороба артеріального тиску зазвичай розвивається багато років. Ймовірно, на її розвиток впливає спосіб життя, навколишнє середовищу та те, як організм змінюється з віком.

Вторинна гіпертензія. Це коли проблема зі здоров’ям або ліки спричинюють високий кров’яний тиск. Речі, які можуть спричинити вторинну, іншими словами симптоматичну гіпертензію, включають:

 • Проблеми з нирками
 • Апное сну
 • Проблеми з щитовидною залозою або наднирковими залозами
 • Деякі ліки

Симптоми

Більшість людей із високим кров’яним тиском не мають симптомів. Ось чому його іноді називають «тихим вбивцею». Дуже важливо регулярно перевіряти рівень артеріального тиску.

У деяких випадках люди відчувають головний біль, кровотечу з носа або задишку з високим артеріальним тиском. Однак ці симптоми можуть імітувати багато інших речей (серйозних чи несерйозних). Зазвичай ці симптоми виникають, коли артеріальний тиск досягає небезпечно високого рівня протягом певного періоду часу.

Причини

Їжа, ліки, спосіб життя, вік і генетика можуть спричинити високий кров'яний тиск. Ваш лікар може допомогти вам з'ясувати, що може бути причиною у Вашому випадку. Поширені фактори, які можуть призвести до високого кров'яного тиску, включають:

 • Дієта з високим вмістом солі, жиру та/або холестерину
 • Хронічні захворювання, такі як проблеми з нирками та гормонами, діабет і високий рівень холестерину
 • Сімейний анамнез, особливо якщо у ваших батьків або інших близьких родичів підвищений артеріальний тиск
 • Відсутність фізичної активності
 • Старший вік (чим старше особа, тим більша ймовірність високого кров'яного тиску)
 • Надмірна вага або ожиріння
 • Раса (африканці частіше мають високий кров’яний тиск, ніж представники інших рас)
 • Деякі протизаплідні та інші ліки
 • Стрес
 • Вживання тютюну або надмірне вживання алкоголю

Як діагностується високий кров'яний тиск?

Високий артеріальний тиск діагностується за допомогою тонометра. Це загальний тест для всіх візитів до лікаря та самостійного визначення. Лікар чи медсестра одягає манжету на руку. Стрічка кріпиться до маленького насоса та лічильника. Нагнітаючи насосом повітря у манжету, вона буде стискатися навколо руки. На певному рівні потрібно зупиняться і слідкувати за лічильником. Це надає 2 числа, які складають артеріальний тиск. Верхнє число — це систолічний показник (піковий артеріальний тиск, коли серце скорочується і викидає кров). Нижня цифра – це діастолічний показник (тиск, коли серце наповнюється кров’ю). Ви також можете почути, як лікар або медсестра кажуть, що артеріальний тиск становить «120 на 80».

За рівнем артеріального тиску визначають норму та ступені підвищення:

 • Нормальний артеріальний тиск нижче 120 верхній і менше 80 нижній.
 • Рівні передгіпертензії 120-139 верхній і 80-89 нижній.
 • Високий кров'яний тиск, 1 стадія - 140-159 верхній і 90-99 нижній.
 • Високий кров'яний тиск, стадія 2: 160 або вище верхній і 100 і більше нижнійу.

Чим вищий рівень артеріального тиску, тим частіше його потрібно перевіряти. Після 18 років слід перевіряти артеріальний тиск принаймні раз на два роки. І робити це частіше, якщо був зафіксований високий тиск раніше.

Чи можна запобігти або уникнути високого кров'яного тиску?

Якщо високий кров'яний тиск викликаний факторами способу життя, потрібно вжити заходів, щоб зменшити ризик:

 • Контролювати та зменшити вагу
 • Перестати палити
 • Правильно харчуватися
 • Виконувати фізичні вправи
 • Знизити споживання солі
 • Зменшити споживання алкоголю
 • Вивчити методи релаксації

Якщо ваш високий кров'яний тиск викликаний хворобою або ліками, слід звернутись до лікаря і розглянути можливість заміни препаратів на інші без такого побічного ефекту. Крім того, лікування будь-якого основного захворювання (наприклад, контроль діабету) може допомогти знизити високий кров’яний тиск.

Лікування високого кров'яного тиску

Найкращий спосіб знизити артеріальний тиск починається зі змін, які можна внести у спосіб життя, щоб знизити артеріальний тиск і знизити ризик серцевих захворювань. Крім того, лікар може призначити ліки для зниження артеріального тиску. Це, так звані, антигіпертензивні препарати.

Метою лікування є зниження артеріального тиску до нормального рівня. Якщо змін у вашому способі життя недостатньо для зниження артеріального тиску до нормального рівня, у такому випадку лікар призначить ліки. Медикаменти для корекції артеріального тиску часто є дуже успішною. Якщо артеріальний тиск можна контролювати лише за допомогою ліків, у такому випадку, імовірно, доведеться приймати ліки до кінця життя. Зазвичай для контролю артеріального тиску потрібно більше ніж один препарат ліки. Не слід припиняти прийом ліків, не порадившись з лікарем. В іншому випадку це може  збільшити ризик інсульту або інфаркту.

Життя з високим кров'яним тиском

Контролювати свій високий кров’яний тиск – це зобов’язання на все життя. Завжди потрібно стежити за своєю вагою, обирати здорову їжу, займатися спортом чи фізичною активністю, вчитися справлятися зі стресом, уникати куріння та обмежити споживання алкоголю. Якщо потрібні ліки для контролю високого кров’яного тиску, вони, швидше за все, знадобляться впродовж усього життя.

Крім того, потрібно буде звикнути до регулярних перевірок артеріального тиску. У деяких аптеках і клініках є можливість для вимірювання артеріального тиску. Ви можете придбати власну автоматизовану манжету для артеріального тиску на руку для використання вдома та перевірки артеріального тиску кілька разів на день. Іншим варіантом є використання амбулаторного тонометра (періодичні вимірювання під час руху впродовж кількох/24 години).


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up

Записатися на прийом

Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом